Всеки човек, независимо от неговата възраст и пол, поне веднъж в живота си е изпитвал болка. Болката е защитен механизъм на тялото, който предупреждава по естествен начин, че нещо не е наред с тялото ви. Тя е един от показателите за качеството на живот и здравното благополучие на човека. IASP /Международна асоциация за изследване на болката/ определя болката като „ неприятно сензорно и емоционално преживяване, свързано с действително или потенциално увреждане на тъканите“ . Болезнените стимули не могат да бъдат пренебрегвани, тъй като нарушават поведението и когнитивните функции, както и пораждат безпокойствие и/или депресия.
Дискомфортните усещания в тялото могат да варират от досадни до изтощителни. Може да почувствате пулсиране, прищипване, парене, боцкане, пробождане или тъпа болка. Всеки човек реагира по различен начин на болката – някои хора имат висока поносимост, докато други имат по-ниска. Болката е силно субективна.
Видове болка:
Болката може да бъде постоянна, може да започва и спира често или да се проявява само при някои условия. Тя може да бъде остра, да се развие внезапно и да продължи за кратък период от време. Или може да е хронична, с усещания, които продължават или се връщат многократно в рамките на няколко месеца или години. Болката може да бъде локализирана, засягаща определена част от тялото ви или може да е генерализирана (напр. като цялостните болки в тялото, свързани с настинка и грип).
Какво причинява болка?
В някои случаи болката е причинена от конкретно нараняване или медицинско състояние, докато в други – може да бъде по-малко очевидна, дори неизвестна. Най-често срещаните причини за болка са:
- Главоболие
- Разтежения
- Порязвания
- Изгаряния
- Натъртвания
- Костни фрактури
- Стомашни спазми
- Мускулни крампи
- Дисменорея
- Зъбобол
- Възпалено гърло
- Невралгия
- Различни видове заболявания като грип, артрит, фибромиалгия също могат да причинят болка.
В зависимост от основната причина може да развиете и други симптоми като умора, подуване, гадене, повръщане или промени в настроението.
Някои болки са лесни за диагностициране и могат да бъдат овладени у дома, докато други са признаци на сериозни здравословни състояния, които изискват медицинска помощ за лечение. Най-ефективният начин за справяне с тези оплаквания е да се идентифицира основната причина и да се отстрани. Ето няколко съвета за облекчаване на болката:
- Променете начина си на живот като намалите стреса и напрежението, наспивайте се добре и почивайте пълноценно.
- Студ и топлина – напр. прилагайте студен компрес, за да намалите болезненото подуване и възпалението, причинено от наранявания или хронични състояния (артрит). Може да използвате загряващи подложки или да вземете топла баня, за да облекчите сковаността на мускулите, болезнеността или спазмите.
- Леки упражнения – физическата активност, играе решаваща роля за намалената подвижност открита при някои хронични състояния. Опитайте с ходене, плуване, колоездене, пилатес.
- Терапевтичен масаж – терапевтът използва различни техники като притиска мускулите или други меки тъкани, за да намали напрежението.
- Акупунктура и акупресура – практикуващият стимулира определени точки на натиск върху тялото ви, за да я облекчи.
- Медитация – практика, която включва широк набор от техники, предназначени за насърчаване на релаксация, изграждане и овладяване на вътрешната енергия и контрол върху тялото ви.
- Музикотерапия – може да облекчите своята болка, докато се наслаждавате на любимата музика.
Вземете противовъзпалително средство, което да намали отока и възпалението през първите няколко дни. Сред най-широко прилаганите лекарства за симптоматично повлияване на болка от различен произход е групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Физическото страдание, съпроводено с оток и възпаление, може да бъде успокоено с прилагането на подходящ медикамент като новият продукт КЕТАЛГО на Химакс Фарма.
Освен интензивен противовъзпалителен ефект, КЕТАЛГО осигурява оптимално обезболяващо действие в продължение на едно денонощие, прониквайки на точното място на болка. Сашетната му форма, предлагайки лекарството в готов разтвор, започва да действа веднага след приема и гарантира бърз и силен ефект. КЕТАЛГО съдържа кетопрофен под формата на лизинатна сол, която осигурява по-добра стомашна поносимост в сравнение с конвенционален кетопрофен. Приемайте до 3 сашети дневно като интервалът между дозите не трябва да е по-малък от 8 часа.
В повечето случай болката е краткотрайно явление и може да бъде овладяна в домашни условия, като се отстрани причинителят и се приложи адекватно лечение. Ако симптомите не отшумят до няколко дни след употребата на продукта, препоръчително е да се потърси консултация с доверен лекар или фармацевт.
Статията е информативна и не заменя консултацията с лекар или фармацевт.